İtalya Nakliye

İtalya için yapılan taşımacılık hizmetlerini anlatan yazımızın giriş kısmı burası olacak. Diğer cümleler de giriş yazısının devamı olacak şekilde yazılmaya 60 milyonluk nüfusu ile Akdeniz havzasının en kalabalık ülkelerinden biri olan İtalya aynı zamanda ekonomik olarak bölgedeki en gelişmiş ülkelerden biridir. Tarih boyunca özellikle deniz ticareti üzerinde uzmanlaşan İtalya’nın dış ticareti günümüzde fazla vermektedir. İtalya’nın ithalat ve ihracatında en fazla payı alan ülke Almanya olsa da ülkemizin de İtalya ile olan ticareti gelişme kaydetmektedir.

Ülkemiz ve İtalya arasındaki ticaret hacmi 2015 – 2020 yılları arasında, yıllık 17 milyar doların altına hiç düşmemiştir. Karşılıklı ithalat – ihracat miktarlarına bakıldığı zaman iki ülkenin ekonomilerinin birbirini tamamladığı görülmektedir zira sayılar birbirlerine çok yakın seyretmektedir. İki ülke arasında ticarete en fazla konu olan sektörler;

  • Otomotiv başta olmak üzere motorlu taşıtlar,
  • Savunma sanayi,
  • Her türlü elektrik ve mekanik cihaz, makine ve aletler,
  • Demir, çelik ve diğer madenler,
  • Meyve ve sebzeler.

Bunun yanında iki ülke firmaları karşılıklı olarak önemli inşaat ve altyapı projelerini de üstlenmektedirler. Bu ekonomik iş birliğinin sürdürülmesini sağlayan en önemli etmenlerden bir tanesi ise lojistik olanak ve seçeneklerin fazla olmasıdır.

İki ülke arasındaki en çok tercih edilen yöntem Ro-Ro gemileri ile TIR taşımacılığı yapmaktır. İzmir, İstanbul ve Mersin limanlarından Ro-Ro gemilerine yüklenen TIR’ların İtalya’nın Trieste Limanına taşınması ile gerçekleştirilir. Avrupa’nın en önemli limanlarından biri olan Trieste Limanından sonra TIR’lar yollarına karayollarını kullanarak devam etmektedirler.

Yolun tamamı karayolları kullanılarak geçilmek istenirse, İstanbul – Roma arası 2230km kadar olan bu mesafeyi Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve nihayet İtalya rotasından kat etmek gerekmektedir. Bu yol, gümrüklerde yaşanacak beklemeler hariç, en az 24 saatlik sürüş gerektirmektedir. Yasal sınırlamalar sebebiyle Bu süre 30 saatin üzerine çıkmaktadır.

Parsiyel Nakliye
Parsel nakliye yalnızca ülkemiz için değil, dünyanın birçok bölgesindeki üretici ve ticaretle uğraşan işletmeler için önemli bir nakliye biçimidir. Parsiyel kelimesi İngilizcedeki “partial” kelimesinden dilimize girmiştir ve “kısmen, parçalı” anlamına gelmektedir. Parsiyel nakliyede yük sahipleri yükün araç üzerinde kapladıkları alana göre ücret öderler. Bunun tek istisnası, çok ağır olan yüklerdir. Bu sayede bir dorseyi doldurmayacak kadar olan yükler için bütün aracın hareket bedelinin ödenmesine gerek kalmamaktadır. Parsiyel taşımacılıkta aracın hareket bedeli, araçta yükleri bulunan yük sahiplerine yüklerinin oranında yansıtılır. Bu sayede yük sahipleri yüklerinin istedikleri yere çok daha ekonomik biçimde ulaşması imkanına kavuşurlar.

Parsiyel taşımacılık özellikle büyük hacimlerle ithalat – ihracat yapmayan şirketler için ideal bir yöntemdir.


Komple Taşıma
Bir dorsenin bütün taşıma hacminin tek bir şirketin yüküne ayrıldığı durumlar komple taşıma olarak adlandırılır. Komple taşımacılığın en büyük avantajları;

  • Farklı nitelikteki yüklerin birbirine zarar verme ihtimali yoktur.
  • Araçların yüklenmesi, boşaltılması ve yükün güvence altına alınması çok daha kolaydır.
  • Gümrük işlemleri daha kısa sürer.
  • Bütün araç tek bir yükleyiciye ayrıldığı için aracın yüklenilmesi ve yola çıkması daha çabuk gerçekleşir.

Uzun yıllardır içinde olduğumuz uluslararası taşımacılık işinde kazandığımız tecrübe ile ister parsiyel ister komple bütün yüklerinizi İtalya’nın her noktasına en uygun şartlarla ulaştırıyoruz.

Kombine Proje Taşımacılığı
Kombine proje taşımacılığı özellikle çok büyük ve ağır yüklerin taşınması için kullanılan bir yöntemdir. Yükün üretildiği yerden ihtiyaç duyulan yere birden fazla taşıma biçimiyle ulaştırılması demektir. Genelde kara yolu ile deniz yolu kombine edilerek gerçekleştirilir. Ortaya çıkış sebebi kara ve demir yollarının sahip olduğu fiziki kısıtlamalardır. Bu araçların belirli uzunluk, genişlik ve ağırlığın üzerindeki yükleri çevrenin ve araçta bulunanların güvenliklerini tehlikeye atmaları imkansızdır. Ancak gemilerin taşıma kapasiteleri bu araçlara göre çok daha yüksek olduğundan dolayı, güvenlik riski büyük ölçüde düşmektedir. Bir diğer önemli nokta ise nakliyenin maliyetidir. Deniz yolculuğu kara ve demir yollarından çok daha ekonomik bir taşıma yöntemidir ve bundan dolayı dünya ticaretinin %70’inden fazlası deniz yoluyla gerçekleşmektedir.

Kombine proje taşımacılığı dikkatli planlama ve tecrübe gerektiren bir iştir. Araçların rotalarının iyi belirlenmesi, tehlike yaratabilecek her türlü köprü, elektrik direkler, hemzemin geçit gibi detayların belirlenmesi, yerel yönetimler ve güvenlik güçleriyle irtibata geçilmesi, yasal izinlerin alınması ve ortaya çıkabilecek aksaklıkların hızlı bir biçimde giderilmesi için bütün alternatifler düşünülmelidir. Biz CMK Kargo Lojistik olarak müşterilerimize her boyut ve nitelikte yüklerini istedikleri yere en uygun şartlarla, güvenle ulaştırmak için bütün bilgimizi, deneyimimizi hizmetinize sunuyoruz.

İtalya Tren Yolu ve Havayolu Taşıma
Türkiye’den İtalya’ya tren ile ulaşmak mümkündür. Avrupa’ya yolculuk eden trenler İstanbul Halkalı’dan kalkmaktadır. İtalya rotası İstanbul – Bükreş – Viyana – Venedik – Roma şeklindedir. Bu yöntem karayolu veya denizyolu ile taşınması çok tehlikeli olan veya taşınması mümkün olmayan maddelerin taşınması veya zaman hassasiyeti olmayan, çok ağır yüklerin taşınması için tercih edilmektedir.

Havayolu nakliyesi en pahalı taşıma yöntemi olduğu için çok fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. Farklı havayollarının ülkemizden İtalya’nın Roma, Floransa, Napoli, Bologne, Genova kentlerine seferleri bulunmaktadır. Havayolu nakliyesi çok hassas ve özel şekilde taşınması gereken veya maddi değeri çok yüksek yüklerin taşınması için tercih edilmektedir. Belirli sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gereken aşı, ilaç, nakil yapılmak için taşınan organlar, çok değerli ve hassas ekipmanlar bunlardan bir kaçıdır.

CMK Kargo olarak taşınmasını istediğiniz her türlü yük için en uygun maliyetli, en güvenilir taşıma yöntemi konusunda sizlere hizmet vermek için buradayız. Bizimle görüşmeden İtalya nakliyenizi ayarlamayın.